Tumoret \ Tumoret e Kockave Parime te Pergjithshme

 Tumoret e Kockave

Parime te pergjithshme

 

 

 

Tumoret beninje nuk kanė ndonjė nga karakteristikat e tumoreve malinje, dhe nuk japin metastaza si dhe mundesia e perseritjes eshte me e vogel se ato malinje. Tumoret beninje ndėrtohen nga indet qė janė tė ngjashme me indet normale.  Kėto tumore mund tė hiqen lehtė nga kocka dhe mund tė zėvendėsohen me grafte kockore ose inde kockore tė vetė pacientit .

Tumoret beninje janė :

Chondroma

Chondroma zakonisht prek   kockat e krahėve dhe kėmbėve.Shpesh zbulohen nga thyerje tė eshtrave, tė shkaktuara nga hollimi i mureve tė kockave.

Cysts Chondroma

Janė  tė ngjashme, por ndryshojnė nė pėrmbajtjen , janė me natyrė kistike.

Nė ēdo rast, tumoret beninje janė tė shėrueshėm dhe prognoza pėr shumicėn e pacientėve ėshtė shumė i mirė.

Osteokondroma

1 Tumor beninj i pėrbėrė prej kocke me pamje histologjike normale tė mbuluar me njė shtresė kėrci 
2 Epidemiologjia zakonisht tė prekurit janė nė n 25 vjeē 
3 Zakonisht prek femurin dhe tibian rreth kyēit tė gjurit 
4 Trajtimi kirurgjik

 Tumori me qeliza gjigande
1 Tumor beninj 
2 Shihet nė epifizė n e kockave tė gjata Mbi 50% e rasteve shihen rreth gjurit 
3 Prek moshat 20-40 vjeē 
4 Nė grafi shihet " flluska e sapunit" (angl soap bubble sign) 
5 Tumori shpesh rikthehet pas operacionit 
6 Trajtimi kirirgji + rrezatim lokalisht

  

Tumoret malinje

Janė me natyre infiltrative ,progresive dhe shpesh me potencial per tu perseritur (shfaqeshin pėrsėri nė tė njėjtin vend ku I eshte hequr tumori ), dhe shpesh japin metastaza tė indeve tė tjera  nėpėrmjet eneve te gjakut dhe limfatike.

 

Tumor primar malinj Disa nga tumoret primare malinje janė limfogranuloma malinje, neurinoma malinje, limfosarkoma, plazmocitoma, dhe osteosarkoma. Ka shumė lloje tė tumoreve malinje primar.  Sėmundja  diagnostikohet duke u  bazuar nė ekzaminimin  e pacientit,, imazhet klinike radiografike,  mikroskopike, tė gjetjeve histologjik dhe paraqitja makroskopike e tumoreve. Pas vendosjes sė diagnoses dilemma qendron nėse ėshtė e nevojshme pėr tė hequr vetėm njė pjesė e kockave qė ėshtė prekur ose duhet tė hiqet e gjithė gjymtyra e pacientit. Nėse sėmundja ėshtė diagnostikuar nė fazė tė hershme, atėherė shanset e suksesit tė trajtimit dhe tė kurimit jane mė tė madha per pacientin.

 Osteosarkoma
1 Tumor malinj i kockės 
2 I prek meshkujt mė shpesh osteosarkoma ė shtė mė i shpeshti tumor malinj i kockave qė prek meshkujt 
3 Zakonisht prek tibian dhe femurin rreth kyēit tė gjurit 
4 Diagnoza 
          a Rritje 2-3 herė e nivelit tė fosfatazė s alkaline 
          b Nė radiografi shihet (i) zhvendosje e periosteumit prej tumorit (kjo njihet 
si trekė ndė shi Codman angl Codman triangle) (ii) shihet gjithashtu edhe " shpė rthimi i diellit" (angl sun-burst sign) si pasojė e reaksionit tė periosteumit ndaj tumorit 
5 Trajtimi 
kirurgji + rrezatim lokalisht

Sarkoma Ewing
1 Tumor malinj qė prek zakonisht djemtė e rinj 
2 Tė prekurit janė zakonisht nėn 15 vjeē 
3 Jep metastaza herėt 
4 Klinikisht mund tė ngatė rrohet me osteomielitin 
5 Trajtohet me kemoterapi

 

Tumoret metastatike te kockave jane  tumore malinje qe zhvillohen ne indet e tjera dhe organet e tjera dhe perhapen ne kocka. Metastazat e   kockave shkaktohen nėpėrmjet eneve te gjakut .Kjo ben qe struktura e kockave te behet aq tė dobėta, tė cilat shpesh ēojne nė fraktura patologjike, dhe kėshtu zbulohet pranina e tumorit.Ne lidhje me trajtimin eshtė e rėndėsishme pėr tė zbuluar tumorin nė njė fazė tė hershme tė zhvillimit, sepse shkalla e suksesit  pėr tu shėruar  eshte shumė mė i madh se sa kur tumori ėshtė nė njė fazė tė avancuar. Trajtimi mė i zakonshėm ėshtė terapia kirurgjikale, apo heqja kirurgjikale e kockes qė ėshtė prekur nga tumori, dhe nė raste tė rėnda kur tumori ka infiltruar dhe zonat perreth mund te  hiqet e tere   gjymtyra. Ndersa kimioterapia dhe radioterapia ne pergjithesi jane te pandjeshem ne tumoret kockore.

  Mieloma multiple

1 Tumor malinj i plazmociteve 
 

2 Shoqė rohet me prodhim tė antitrupave tė plotė me prodhim tė pjesė ve tė antitrupave (p sh vargjet e lehta) ose - shumė rrallė - pa prodhim antitrupash 
 

3 Prek moshat mbi 40 vjeē 

4 Shenjat dhe simptomat 
      a Infiltrimi i kockave me plazmocite shkakton (i) dhimbje tė kockave qė keqė sohet nga lė vizja (ii) fraktura patologjike (iii) hiperkalcemi (iv) anemi 
    b Efektet nė veshka shfaqen me (i) proteinuri e ashtuquajtura proteinuria Bence-Jones (ii) pamjaftueshmė ri tė veshkave (iii) anemi 
     
c Ērregullimi i sistemit imun qė shkaktohet nga mieloma multiple shoqė rohet me infeksione tė shpeshta sidomos infeksione nga bakteret me kapsulė 
    d 
Hendeku anionik (anionet e pamatshme - kationet e pamatshme) zvogė lohet si pasojė e pranisė tė kationeve tė pamatshme (antitrupat e prodhuar nga mieloma kanė ngarkesė pozitive) e Prania e njė sasie tė madhe proteine nė gjak shkakton hiperviskozitet hiperviskoziteti shkakton infarkte tė trurit infarkte tė retinė s (retinopati) sė mundje kongjestive tė zemrė s dhe rritje tė sedimentit 
 

5 Proteinuria Bence-Jones 
          a Metoda komerciale e shpejtė e analizės tė urinės nuk arrin ta zbulojė praninė e vargjeve tė lehta nė urinė 
       b Depozitimi i vargjeve tė lehta nė veshka shkakton amiloidozė dhe pamjaftueshmė ri 
 

6 Diagnoza 
     a Nė grafi shihen lezione litike rrumbullake tipikisht nė kockat e kafkės 
     b Diagnoza konfirmohet me elektroforezė tė serumit ose tė urinės 
     c Nė biopsi tė palcė s tė kockave shihen shumė plazmocite 
 

7 Trajtimi 
          a Rrezatim pėr lezionet e vetmuara 
          b Kemoterapi kur sė mundja ė shtė e pėr hapur 
          c Transplantimi i palcės tė kockave mund tė zgjasė jetė ne pacientit 
         
d Shumė i rėndė sishė mė shtė trajtimi i dhimbjes 
          e Prognoza nuk ėshtė e mirė

Follow us on Social Network
Follow us on the internet
facebook - hmustafaozdemircom
Copyright 2012
E - newsletter
Sign up to get news in
Name / Surname :
 
E-Mail :

Phone: Fax: