Shtylla Kurrizore \ Demtimi i Koksigeusit

 

DĖMTIMI I KOLONĖS: KOKSIGEUSI
 
      
 
 
PĖRSHKRIMI
Shpesh nga rėnia e individit nė pozicion ndenjur
Rėnia zakonisht ndodh nga lartėsia
Mund tė ndodhė gjatė lindjes sė fėmijės
Mė e zakonshme te gratė
 
 
DIAGNOZA
 
SHENJAT DHE SIMPTOMAT
Dhimbje e lokalizuar mbi koksigeus
Ekimoza mbi zonat gluteale
Dhimbje kur ulet, kur shtrihet pėrpara dhe me defekimin
 
Historia
Merr historinė e aksidentit:
Duke pėrfshirė ngjarjet mė tė hershme, tė cilat mund tė ndikojnė nė mekanizmin e rėnies ose tė insultit
 
Ekzaminimi fizik
Diagnoza mund tė vendoset shpesh me ekzaminimi fizik:
Ekzaminimi rektal pėr tė vlerėsuar ndjeshmėrinė ose lėvizshmėrinė e kockės koksigeale
Frakturat e izoluara tė koksigeusit nuk duhet tė kenė deficite neurologjike.
 
EKZAMINIMET THELBĖSORE 
Mė shpesh dėmtim i izoluar
Nėse dyshohen dėmtime tė tjera spinale, duhet bėrė imobilizimi i shtyllės kurrizore.
 
TESTET
Imazheria
Janė tė panevojshme radiografitė rutinė:
Kur diagnoza vendoset klinikisht nuk ėshtė e nevojshme qė tė shqetėsohemi pėr rrezatim tė gonadeve
Imazheria indikohet nėse kemi shqetėsim pėr dėmtime te tjera tė shtyllės kurrizore.
Radiografitė mund tė jenė tė vėshtira pėr t’u interpretuar sepse koksigeusi ka pozicione tė ndryshme normale, tė cilat mund tė ngatėrrohen me frakturat.
Radiografia laterale ėshtė pamja mė e mirė pėr frakturėn ose zhvendosjen.
 
DIAGNOZA DIFERENCIALE
Koksigodinia
Sindroma e levator ani
Cisti pilonidal
Abscesi perirektal
 
TRAJTIMI
 
          
 
 
STABILIZIMI FILLESTAR
Zakonisht nuk kėrkohet
Imobilizimi i shtyllės kurrizore nėse indikohet
Nėse pacienti nuk ėshtė i stabilizuar, mendoni diagnoza tė tjera.
Mjekimi i dhimbjes
 
TRAJTIMI NĖ REPARTIN E URGJENCĖS
Mjekimi i dhimbjes
Reduktoni frakturėn koksigeale me zhvendosje, por rrallė ėshtė e nevojshme.
 
MASAT E PĖRGJITHSHME
Kėshillohet njė jastėk ortopedik pėr rehati.
 
MJEKIMI (MEDIKAMENTET)
Linja e parė
Mjekime pėr dhimbjen nėse nevojiten
Zbutje e feēeve
 
KIRURGJIA
Ndėrhyrje kirurgjikale nėse kemi frakturė tė dukshme tė zhvendosur tė koksigeusit:
Rrallė nevojitet ose ėshtė e suksesshme
 
Follow us on Social Network
Follow us on the internet
facebook - hmustafaozdemircom
Copyright 2012
E - newsletter
Sign up to get news in
Name / Surname :
 
E-Mail :

Phone: Fax: