Kyci i dores- Dora \ Fraktura Skafoide

 

FRAKTURA SKAFOIDE 
 
    
 
 
PĖRSHKRIMI
Skafoidi ėshtė kocka karpale qė zakonisht thyhet mė shpesh.
Kjo kockė ėshtė stabilizuesi ndėrmjet rreshtave karpale proksimale dhe distale:
- Dėmtimi mund tė ēojė nė artrit, nekrozė vaskulare ose pseudo-artrozė.
Frakturat nuk shihen nė radiografinė fillestare te 10-15% e rasteve dhe diagnoza e zgjatur e rrit mė shumė rrezikun e ndėrlikimeve.
Furnizimi me gjak drejt skafoidit hyn distalisht; sa mė proksimale fraktura aq mė i lartė rreziku pėr nekrozė avaskulare.
 
ETIOLOGJIA
 
 
Zakonisht vjen si rezultat i rėnies mbi dorėn e shtrirė (flektim dorsal), (dėmtimi FOOSH)
 
DIAGNOZA
 
SHENJAT DHE SIMPTOMAT
Historia
Dėmtimi FOOSH
 
Ekzaminimi fizik
Dhimbje spontane dhe nė palpim nė tabakierėn anatomike (mund tė shkaktohet me palpimin e drejtpėrdrejtė ose gjatė aplikimit tė ngarkesės aksiale mbi gishtin e madh tė dorės)
Dhimbje dorsale e kyēit tė dorės nė stiloidin radial dhe ulje e lėvizshmėrisė sė kyēit tė dorės dhe e gishtit tregues.
Dėmtimi aksidental i degėve sipėrfaqėsore tė nervit radial rrallė ēon nė ndryshime sensore.
 
Konsideratat pediatrike
Frakturat karpale janė tė rralla te fėmijėt (dhe te tė moshuarit), meqenėse radiusi distal frakturohet i pari.
Nėse ėshtė i pranishėm, vlerėsojeni me kujdes mekanizmin.
 
TESTET
Imazheria
Imazhet radiografike duhet tė pėrfshijnė tri pamje tė kyēit tė dorės: PA, pamje laterale dhe skafoide (kyēi i dorės i shtrirė dhe nė deviacion ulnar).
Bėj kujdes tė veēantė ndaj njė tė tretės sė mesme ose sipėrfaqen artikulare tė kockės: 70% e dėmtimeve ndodhin kėtu.
Frakturat mund tė identifikohen edhe nga shenja diskrete, si njė spostim i masės dhjamore.
10-15% e tė gjithė frakturave nuk duken nė radiografi nė kohėn e dėmtimit.
Sa mė shpejt tė kryhen shintigrafia kockore ose MRI, mundėsisht brenda 3 ditėve nga dėmtimi, mund tė pėrjashtojnė frakturat dhe tė lejojnė rehabilitim mė tė shpejtė:
- CT nuk ėshtė e sigurt
 
Procedurat diagnostike/kirurgjia
Nėse fraktura ėshtė e hapur ose nėse identifikohen dėmtime shoqėruese, mund tė indikohet ndėrhyrje kirurgjikale urgjente. 
 
DIAGNOZA DIFERENCIALE
Fraktura Bennett
Fraktura Rolando
Fraktura ekstraartikulare nė bazėn e metakarpit tė gishtit tregues
Gishti i madh i dorės sė arbitrit.
Tenosinoviti DE Quervain
Dislokimi i kockės perilunata
Shkėputja skafolunata
Fraktura ose dislokimi lunate 
 
TRAJTIMI
 
        
 
STABILIZIMI FILLESTAR
Vlerėsojeni pacientin pėr dėmtime tė tjera.
Fashoni plagėt e hapura.
Imobilizoni me gishtin tregues nė pozicion asnjanės, me akull dhe ngritje lart tė anėsisė.
 
TRAJTIMI NĖ REPARTIN E URGJENCĖS
Vlerėsimi i pėrshtatshėm duhet tė pėrfshijė mekanizmin e dėmtimit dhe pikėn ku dhimbja ėshtė mė e madhe.
Ekzaminoni me kujdes tė veēantė pėr integritetin e lėkurės dhe pėr gjendjen e tufės neurovaskulare.
Vendoseni nė allēi dhe fashoni nė formėn e V, sa herė qė ėshtė e pranishme dhimbja nė tabakierėn anatomike.
Kėshillojeni pacientin nė lidhje me rrezikun e pseudoartrozės dhe nekrozės avaskulare.
 
MJEKIMET (MEDIKAMENTET)
Kontrolli i dhimbjes me NSAID ose me narkotikė sipas nevojės
 
KONTROLLI NĖ ECURI
 
 
Kriteret e pranimit nė spital
Fraktura e hapur ose prania e dėmtimeve tė tjera mė serioze
 
Kriteret e nxjerrjes nga spitali
Dėmtime tė mbyllura, me ndjekje prej 72 orėsh nga ortopedi
 
Ēėshtjet pėr referim
Nėse fraktura ėshtė me kėnd ose e zhvendosur > 1 mm, indikohet referimi i menjėhershėm tek ortopedi.
Tė gjitha dėmtimet e ndodhura ose tė dyshuara tė skafoidit duhet tė konsultohen nga ortopedi.
Nėse nuk gjenden anomali radiografike nė radiografinė fillestare, referoje tek ortopedi ose te mjeku i kujdesit parėsor pas vendosjes sė allēisė, me fasho nė formėn e V pėr 7-10 ditė me pėrsėritjen e radiografisė nė kohėn e duhur.
 
 
Follow us on Social Network
Follow us on the internet
facebook - hmustafaozdemircom
Copyright 2012
E - newsletter
Sign up to get news in
Name / Surname :
 
E-Mail :

Phone: Fax: