Shpatulla- Krahu \ Frakturat e Klavikules

 

 

FRAKTURAT E KLAVIKULĖS

 
 
 

PĖRSHKRIMI

Frakturat e klavikulės pėrbėjnė 5% tė tė gjitha frakturave nė tė gjitha grup-moshat.
80% e frakturave tė klavikulės pėrfshijnė njė tė tretėn e mesit
15% ndodh nė njė tė tretėn distale tė klavikulės
5% ndodh nė njė tė tretėn mediale tė klavikulės
 
 

Klasifikimi

Grupi I: frakturat e njė tė tretės sė mesme
Grupi II: frakturat e njė tė tretės distale:
- Tipi I: ligamentet korakoklavikulare janė tė paprekura (jo tė zhvendosura)
- Tipi II: dėmtim i ligamentit korakoklavikular (konoid)
- Tipi III: pėrfshirja e sipėrfaqes artikulare tė nyjės akromioklavikulare
Grupi III: frakturat e njė tė tretės sė mesme (proksimale)
 
 

ETIOLOGJIA

 

Mekanizmi

Trauma e drejtpėrdrejtė nė klavikulė
Rrėzimi mbi pjesėn laterale tė shpatullės
Rrėzim mbi dorėn e shtrirė
 
 

Konsideratat pediatrike

Mė e zakonshmja nga tė gjitha frakturat pediatrike
Mund tė ndodhė tek i porsalinduri pėr shkak tė traumės nė lindje.
 
 

DIAGNOZA

 
 

SHENJAT DHE SIMPTOMAT

 

Historia

Dhimbje lokale, ndjeshmėri dhe fryrje mbi vendin e frakturės.
Pėr shkak tė pozicionit subkutan tė klavikulės shpesh ėshtė i pranishėm krepitacioni.
Krahu i mbajtur nė abduksion kundrejt murit tė kraharorit me rezistencėn nė lėvizje.
Shpatulla e zhvendosur anteriorisht dhe inferiorisht.
 

Ekzaminimi fizik

Palpo klavikulėn pėr dhimbje, krepitacione dhe fryrje
Ekzamino humerusin dhe nyjėn e shpatullės pėr fraktura tė tjera, ndrydhje ose subluksacione.
Pėrcakto nėse fraktura ėshtė e hapur ose e mbyllur.
Vlerėso pėr dėmtime shoqėruese (shpesh serioze dhe jetėkėrcėnuese), qė duhet tė pėrjashtohen:
- Dėmtimet skeletike:
• Fraktura e brinjės sė parė, pa dėmtim aortik bazė
• Pėrēarje e artikulacionit sternoklavikular/frakturė-dislokimi
• Pėrēarje e artikulacionit akriomioklavikular/frakturė-ndrydhje
Dėmtimet e pjesės cervikale tė shtyllės kurrizore.
 
 
 

TESTET

 

Imazheria

Radiografitė AP tė tė dy klavikulave janė tė detyrueshme dhe duhet tė pėrfshijnė:
- Njė tė tretėn e sipėrme tė humerusit
- Brezin e shpatullės (pėrjashto frakturat e tjera)
- Fushat e sipėrme pulmonare (pėrjashto pneumotoraksin)
Pamjet lordotike (pėrkulje e ekzagjeruar nga jashtė e regjionit cervikal dhe supraspinal) oblike dhe apikale:
- Mund tė jenė tė dobishme, veēanėrisht pėr frakturat mediale dhe distale tė klavikulės qė nuk shihen mirė nė pamjet AP.
Shfaqjet e sforcimit (mbajtja e peshave) pėr frakturat e klavikulės distale nuk kėshillohen mė tė kryhen rutinė
Angiografia:
- Duhet tė kryhet nė qoftė se ka ndonjė tė dhėnė ose dyshim pėr dėmtime vaskulare (mė shpesh enėt subklaviane)
 
 

DIAGNOZA DIFERENCIALE

Frakturat distale: merr nė konsideratė shkėputjet akriomoklavikulare.
Frakturat mediale: merr nė konsideratė pėrēarjet sternoklavikulare.
Frakturė-dislokimi i shpatullės
 
 

TRAJTIMI

 
   
 
 
   
 
 

PĖRPARA SHTRIMIT NĖ SPITAL

Kompresė me akull nė zonėn e prekur.
Menaxhim i dhimbjes duke pėrdorur narkotikė ose NSAID-e.
Imobilizo anėn e prekur me fashė.
 
 

STABILIZIMI FILLESTAR

Menaxhimi i rrugėve ajrore dhe reanimimi siē indikohet.
 
 

TRAJTIMI NĖ REPARTIN E URGJENCĖS

Fraktura e hapur: ngjarje e rrallė, por zakonisht kėrkon kirurgji tė hapur dhe fiksim tė brendshėm (bėj menjėherė referimin te ortopedi).
Fraktura e mbyllur: nė qoftė se ėshtė zhvendosur shumė, mundohu tė bėsh reponimin e mbyllur dhe imobilizoje sipas tė llojit tė frakturės:
- Njė e treta e mesme:
• Nė qoftė se nuk ėshtė zhvendosur, njė fashim ose njė imobilizim i shpatullės ėshtė i mjaftueshėm pėr tė siguruar mbėshtetjen.
• Ekzistojnė polemika nė lidhje me domosdoshmėrinė e reponimit tė mbyllur, sepse bashkimi arrihet rrallė, pavarėsisht teknikės me allēi.
• Pėr tė bėrė njė reponim tė mbyllur, duhet tė injektohet 1% lidokainė nė hematomėn e frakturės, shpatullat duhet tė tėrhiqen lart, jashtė dhe prapa dhe fraktura manipulohet mė pas nė vend.
• Qetėsuesit mund tė jepen pėr tė lehtėsuar dhimbjen ose ankthin.
• Mė pas vendoset allēia nė formėn e tetės
• Akulli duhet tė aplikohet nė 24 orėt e para.
• Analgjezia (narkotikėt ose NSAID-et) pėr dhimbjen
- Tipi I i njė tė tretės distale:
• Akull nė 24 orėt e para
• Imobilizimi me fashė ose imobilizues tė shpatullės.
• Referim te ortopedi
• Analgjezia (narkotikėt ose NSAID-et) pėr dhimbjen
• Shkalla e hershme e lėvizjes
- Tipi II i njė tė tretės distale:
• Akull nė 24 orėt e para
• Imobilizimi me fashė ose imobilizues tė shpatullės.
• Referimi te ortopedi (mund tė kėrkojė riparim kirurgjikal)
• Analgjezia (narkotikėt ose NSAID-et) pėr dhimbjen
- Tipi III i njė tė tretės distale: i njėjtė si tipi II
- Njė e treta e mesme (proksimale):
• Akull nė 24 orėt e para
• Imobilizimi me fashė ose imobilizues tė shpatullės pėr mbėshtetje.
• Kontrolli nė ecuri nga ortopedi
• Analgjezia (narkotikėt ose NSAID-et) pėr dhimbjen
Pasi tė jenė aplikuar tė gjitha imobilizimet, rivlerėso gjendjen neurovaskulare.
 

                                                     

 

Konsideratat pediatrike

Fėmijėt qė nuk bashkėveprojnė pėr vendosjen nė allēinė nė formėn e tetės, duhet tė referohen te njė kirurg ortoped pėr vendosjen e mundshme tė njė bandazhi pėr imobilizimin e kyēeve.
Shumica e fėmijėve do tė tolerojnė mė mirė njė imobilizues tė shpatullės.
 
 
 
 
Follow us on Social Network
Follow us on the internet
facebook - hmustafaozdemircom
Copyright 2012
E - newsletter
Sign up to get news in
Name / Surname :
 
E-Mail :

Phone: Fax: