Shpatulla- Krahu \ Lendimet me te zakonshme te Supit

 

 

Lendimet me te zakonshme te Supit

 

 

Shenjat paralajmėruese tė njė lėndimi te supit

 

Demtimet e  zakonshme te supit

Demtimet e manshetes Rrotatore

Trajtimi I demtive te Supit

Demtimet e supit jane mjaft te shpeshta. Reth 7.5 million njerez shkojne tek mjeku per probleme te supit, dhe nga keta mbi 4.1 milion kane lendime te manshetes rrotatore.

Lėndimet e supit shkaktohen me  shpesh nga aktivitetet sportive qė pėrfshijnė levizje te tepruar, lėvizje tė pėrsėritura,mbiperdorim te supit me sporte apo aktivitete tė tilla si noti, tenisi dhe peshėngritje. Lėndimet mund tė ndodhin edhe gjatė aktiviteteve tė pėrditshme tė tilla si larja e mureve perde larėse, varja e sendeve te ndryshme, puna ne kopshtari.

 

Shenjat paralajmeruese te lendimit te Supit

 

Nėse jeni duke pėrjetuar dhimbje nė shpatullėn tuaj, pyesni vetes kėto pyetje:

• A keni ngurtesim te shpatulles ? A mund tė rrotulloni krahun tuaj nė tė gjitha pozitat normale?

• A keni ndjenjen qe supi juaj sikur tenton te dale nga foleja?

• A ju mungon forca pėr tė kryer aktivitetet tuaja tė pėrditshme me supin tuaj?

Nėse ju pėrgjigjeni "po" tek ēdo njė nga kėto pyetje, ju duhet te  konsultoheni me  njė kirurg ortoped pėr ndihmėn nė pėrcaktimin e ashpėrsisė tė problemit.

 

Lendimet me te zakonshme te Supit

Shumica e problemeve nė shpatull pėrfshijė muskujt, ligamentet, tendinet dhe me rralle  kockat. Atletėt janė veēanėrisht me te prekurit ndaj problemeve supit.Te atletėt, probleme supit mund te zhvillohen  ngadalė nėpėrmjet ushtrimeve te perseritura dhe trajnimeve te perseritura intensive.

Disa njerėz kane njė tendencė tė injorojne dhimbjen dhe "luajnė" me  njė sup te lenduar, I cili vetėm pėrkeqėson gjendjen, dhe ndoshta mund tė shkaktojė mė shumė probleme. Njerėzit gjithashtu mund tė nėnvlerėsojė shkallėn e lėndimit tė tyre, sepse dhimbja e qėndrueshme, dobėsia nė krah, ose kufizimi i levizjes  bėhet pothuajse  natyrė e dytė per ta.

Kirurget ortopede I ndajne problemet e supit ne keto grupe:

Instabiliteti I Supit

Ndonjėherė, njė prej artikulacioneve te supit lėviz ose ėshtė e detyruar te levize nga pozicioni i saj normal. Ne raste te tilla kemi te bejme me paqėndrueshmėri, dhe mund tė rezultojė nė dislokacion-zhvendosje nga pozicioni normal I nje prej artikulacioneve te supit. Individėt qė vuajnė nga njė problem instabiliteti do tė pėrjetojnė dhimbje kur ngrejne krahun e tyre. Ata gjithashtu mund tė kene ndjenjen e daljes se shpatulles nga vendi .

Impingement-Sindromi I konfliktit

Sindromi I konfliktit ose ferkimit shkaktohet nga fėrkimi I  tepėrt i muskujve te supit kundėr pjesėn e sipėrme tė tehut te shpatullės, i quajtur acromion.

Sindromi I konfliktit mund tė ndodhė gjatė aktiviteteve qė kėrkojnė lėvizjete tepruara te krahut . Kujdesi mjekėsor duhet tė kėrkohet menjėherė pėr inflamacion nė shpatullėn, sepse ajo mund tė ēojė nė njė lėndim mė serioz.

Lendimet e Manshetes Rrotatore

Mansheta Rrotatore ėshtė njė nga komponentėt mė tė rėndėsishme tė shpatullės. Ajo ėshtė e pėrbėrė nga njė grup i muskujve dhe tendinave qė mbajnė kockat e supit  sė bashku. Muskujt e manshetes Rrotatore i  ofrojnė individėve  aftėsinė pėr tė ngritur krahun e tyre mbi koke. Kur Mansheta Rrotatore lendohet, nganjėherė njerėzit nuk e fitojne funksionimin e   plotė te supit te nevojshme pėr  tė marre pjesė nė njė aktivitet atletike

Trajtimi I lendimeve te Supit

Zbulimi i hershėm ėshtė ēelėsi pėr parandalimin e lėndimeve tė rėnda te supit.

Ushtrime per Supin

Shpesh, njė kirurg ortoped do tė pėrshkruajnė njė seri ushtrimesh qė synojnė forcimin muskujve  te supit.

Kėtu janė disa ushtrime tė lehta qė ju mund tė bėni pėr tė pėrforcuar muskujt e supit dhe parandalimin e lėndimeve nė shpatullėn tuaj.

Forcimi themelor I Supit

 

Bashkangjit nje tub elastike dike nė shtėpi. Butėsisht tėrheq tubin elastike ndaj trupit tuaj. Mbajė pėr5 sekonda. Pėrsėriteni pesė herė me secilin krah. Te kryet dy herė nė ditė.

Qendrojme perballe murit dhe shtyjme per lart

Qėndrojnė pėrballe me njė mur me duart  nė mur nje pellembe me lart se supet. Ngadalė shtyejme per lart.. Pėrsėriteni pesė herė. Tė qendrojme ne nje pozicion te tille per 5 sekonda. Kryen dy herė nė ditė.

Shtytje nepermjet supit nga lart

 

Vendosni kembet ne dysheme dhe duart ne nje karrige.Nepermjet kraheve ngini trupin tuaj ngadale,. Qendroni ne pozicion te tille per 5 sekonda. Pėrsėriteni pesė herė. Kryen dy herė nė ditė.

 

 

Mjekime te tjera

Medikamente antiinflamatorejosteroide mund te jepen per te ulur dhimbjen dhe enjtjen.

 

Follow us on Social Network
Follow us on the internet
facebook - hmustafaozdemircom
Copyright 2012
E - newsletter
Sign up to get news in
Name / Surname :
 
E-Mail :

Phone: Fax: